Pāles pienotavas stāsti

Kādā jaukā vasaras pirmsJāņu dienā kopā ar bērniem devos apskatīt Pāles pagasta centru. Manu uzmanību pievērsa vecā pienotava, kuru no ārpuses pamestu un aizslēgtu biju jau pētījis iepriekšējos gadus.

P1011104
Svaru mehānisms nu atsegts un visi ГОСТ-i redzami no iekšpuses. Fonā minētās durvis.

Nu ļaužu rokas darījušas savu un tajā varu iekļūt pa durvīm, kuras noliktas guļus šķērsām savai dzimtajai ailai.

PusIzjauktie svari
сделано в СССР 1980 г. Наименьший предел взвешивания 12,5 кг

Nesen tiku dzirdējis Džerija Šterna, šī portāla drauga, stāstījumu par urbantrip un tādu piedzīvojumu meklētāju kodeksu. Nu jūtos kā digeris un ar fotoaparātu rokā laipoju starp flīžu, mēģeņu lauskām un veidlapām. Interesanti, ka citus “apmeklētājus” pirms manis nav interesējis nekas, ko nevar konvertēt alkoholā (lasi metāls). Tā muzeja cienīgi neskartas stāv mēģenes, pierakstu žurnāli, piena pudeles, to gumijas aizbāžņi. Dažas no pudelēm atgādina bērnību, kad aiz tādās aiz folijas vāciņa gozējās krējums.

Piena pudeles un gumijas aizbāžņi
Piena pudeles un gumijas aizbāžņi

Starp dažādiem brīnumiem pavīd jauno kapitālisma laiku pēdas – elektro apsildāms boileris un dažas ūdens iekārtas, kas nepārprotami liecina, ka pienotava pieredzējusi arī otro brīvības elpu ārpus padomju žoga. Diemžēl tai nav bijis dots ilgi elpot brīvības gaisu. Skumji. Ar Ulmaņlaika mantojumu un dvašu izvilkt visus padomju laikus un nu piedzīvot bojāeju.

Par pienotavu daudz zinātu stāstīt mans sievastēvs, kas šeit audzis, skolā gājis, bet nu jau viņā saulē. Atceros, tiku pētījis vecos uzrakstus uz tās ārsienas. Tāpat pamata apmalē tiku redzējis iebetonētu bānīša sliedi.

ciperblate
Kreisā pusē fonā boileris, kas liecina par `jauno` laiku klātesamību.
vanna
Vanna ar maisītājiem. Gluži kā virtuves mikseris, tikai 50x lielāks.

Kad tie strādāja, piena veikalos stāvēja rindas. Nieka 15 gados viss ir otrādi – svari pamesti un pienu veikalos met pakaļ.

Meklēju savā fotoarhīvā pienotavas ārskata bildi, un pagaidām neatrodu.  Atceros, tai vecajai krāsai spīdēja cauri Ulmaņlaika uzraksti melniem burtiem. Pamata apmalē pret durvīm kā vēl senākas pagātnes liecinieks redzams iebetonēts bānīša sliedes gabals, kas otro mūžu kalpojis par betona armatūru.

Turpat netālu stāv svaru māja. Kā zin stāstīt vietējie, tā vēl strādā. Par to  liecina svaigā slēdzene svaru būdas durvīs. Viss pārējais ir laikmeta liecība – milzīgais padomju laika prožektors, svaru mehānisms, pati būda.

Padomju laika ritenis, lai cik dīvaini nebūtu, ir manis paša dabiski nolikts. Ar to esmu atbraucis no tuvējām lauku mājām. Tas it labi iederas stāstā un laikmetā. To pamanu tikai tagad, bildes aplūkodams.

svarumaja
Svaru māja ar sadauzīto prožektoru

Atbildēt